piątek, 22 lutego 2013

Nasz Projekt To Nie Igrzyska         O co chodzi w naszym projekcie? Ma on na celu łączenie różnych środowisk, łączenie we wspólnej pracy artystycznej i nie tylko, osób nie leczących się, jak i takich, które korzystają z Poradni Zdrowia Psychicznego. Poprzez artystyczne działania pragniemy dotrzeć do społeczeństwa i przybliżać w ten sposób problematykę osób korzystających z wyżej wymienionej poradni. Uważamy, że sztuka może oddać wrażliwość,
jak i emocje osób leczących się. Nie chodzi nam tylko
o Poradnię Zdrowia Psychicznego, ale ogólnie pojęte zdrowie. Pragniemy promować sztukę, którą tworzą osoby z różnych środowisk.
Nasze dwa poprzednie spotkania: wernisaż jak i koncert zespołu Le Blue wraz z pokazem mody dzierganej Barbary Wylęgały, miały na celu pokazanie szerokich możliwości, jakie ma grupa ludzi skupionej w projekcie „Mój Duch Przyjazny”. Pomysły rodzą się w nas, ponieważ wzajemnie się inspirujemy. Nie proponujemy pokazywanie osób korzystających z Poradni  Zdrowia Psychicznego jako ciekawostkę dla szerokiej publiczności. Osoby te przychodzą do nas, ale ciągle są anonimowe, nie ujawniają się, ponieważ boją się napiętnowania, naznaczenia przez innych. Mają w sobie duży potencjał artystyczny, są wrażliwi i doceniają naszą pracę. Spotykamy się z dużym uznaniem wśród osób zainteresowanych, jak przypadkowych widzów. Jednakże są i tacy, którzy powiadają, jakoby wszyscy, którzy biorą udział w projekcie są „chorującymi psychiatrycznie opolanami”. 
Nie ma nic bardziej mylnego. Jesteśmy bezinteresowni, wkładamy wszystkie swoje zdolności, wrażliwość, czas i pieniądze prywatne, by walczyć ze stereotypem myślenia, że osoby chorujące psychicznie to degeneraci i niepotrzebni społecznie ludzie. Skupiamy osoby bardzo uzdolnione, zdrowe, jak i chorujące. Problem jest bardzo trudny i poważny, łączy się z wykluczeniem społecznym osób korzystających z Poradni Zdrowia Psychicznego. My zwracamy uwagę na ten problem
i pragniemy uświadamiać, że chorujący psychicznie mają wiele do powiedzenia i zaoferowania innym.

Drodzy, to nie zabawa co proponujemy, chociaż poprzez zabawę mówimy o tym. My pragniemy swoim działaniem dawać nadzieję i rozjaśnić nieco mroczność problemu.5 komentarzy:

 1. Po pierwsze, proponuję - zamiast określeń: "promować sztukę", używać określeń: "promować działania artystyczne" ;)
  Wtedy łatwiej unika się niemiłych komentarzy.
  Po drugie, jeśli mam być "tak" chorym psychicznie Opolaninem, to...ja chcę :)
  Niech Moc Będzie z Wami

  El Lobo

  OdpowiedzUsuń
 2. jestem całkowicie za promowaniem takich różnorodnych spotkań

  OdpowiedzUsuń
 3. to ja byłabym rada dołączyć się do Was:)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. To zapraszamy :) proszę o maila : mojduchprzyjazny@gmail.com Pozdrawiamy serdecznie

   Usuń

To nie cenzura, ale ochrona przed Hejterami.
Komentarz widoczny po zatwierdzeniu :)