sobota, 2 lipca 2016

Mowa Rzeczy Bezużytecznych

25 czerwca 2016 o godzinie 17.00 odbyło się kolejne wydarzenie Mojego Ducha Przyjaznego. 
A zaczęło się tak:
Dzień dobry. Nazywam się Elżbieta Żłobicka. Jestem Prezesem Stowarzyszenia Mój Duch Przyjazny, który wita wszystkich  w Krapkowickim Domu Kultury na wystawie autorskiej Pani Barbary Wylęgały, zatytułowanej Co Mi w Duszy Gra. Dla tych, którzy nie wiedzą czym jest Stowarzyszenie Mój Duch Przyjazny, pragnę powiedzieć, że skupia ono i integruje różne środowiska. Skupia osoby tworzące w różnych dziedzinach artystycznych takich jak: poezja, malarstwo, muzyka, rękodzieło, fotografia i inne. Twórcami są osoby z kręgu chorujących psychicznie, depresji, z kręgu osób nie dotkniętych żadnymi schorzeniami, osób chorujących ogólnie, niepełnosprawnych.
Nasze działania artystyczne mają na celu przybliżenie i uświadamianie społeczeństwa, że osoby zdrowe i chorujące pięknie mogą i powinny funkcjonować razem. Zbliża nas miłość do tworzenia, do osobistych pasji, zbliża nas wspólne przebywanie i łączy działanie. Stowarzyszenie organizuje i promuje wydarzenia artystyczne i osoby twórczo aktywne. Skupiamy nie tylko członków, ale mamy wielu sympatyków. Naszym mottem jest tworzyć i działać na rzecz zdrowia, co gwarantuje zdrowe funkcjonowanie, zdrowie i przyjaźń.
Pierwszym znaczącym wydarzeniem, wówczas jeszcze nie Stowarzyszenia, a grupy osób projektu Wieczór w Teatrze, była wystawa ich prac plastycznych pod tytułem Mój Duch Przyjazny: Elżbiety Gądek, Elżbiety Żłobickiej, Karoliny Fechner, Mateusza Kowalskiego, wystawa prac szydełkowych Barbary Wylęgały, Barbary Chudzik i innych działań artystycznych. Zaczęło się od projektu mającym na celu wystawienie spektaklu Mój Duch Przyjazny. Na marginesie dodam, że ów spektakl został zrealizowany kilka lat później w Opolskim Teatrze Lalki i Aktora im. A Smolki, gdzie jestem aktorką.
Innym wydarzeniem w teatrze był pokaz mody prac szydełkowych Barbary Wylęgały i koncert zespołu Le Blue, gdzie wokalistka Daria Iwan wystąpiła w sukience stworzonej przez Basię specjalnie na tę okazję.
Mamy na swoim koncie pokaz mody Basi  w Klubie Artysty mieszczącym się w opolu przy Pl. Teatralnym 12. Należy powiedzieć, że klub jest nam bardzo przyjazny. Tam organizujemy prawie wszystkie nasze spotkania i wydarzenia, stale z nim współpracujemy, a Barbara Kozdrowska właścicielka klubu jest wspaniałym naszym doradcą.
Znaczącym wydarzeniem jest projekt Rozczesane Słowa. Jest to tomik poezji członków Stowarzyszenia i sympatyków. Osób chorujących i zdrowych. Pomysł wcieliłam w życie w maju tego roku i ma swoją kontynuację w Radio Opole. W lipcu będzie można usłyszeć poezję autorów Rozczesanych Słów, jak i o samych autorach. Projekt prowadzi Justyna Przyborowicz redaktor rozgłośni Radio Opole.

Basia Wylęgała prowadzi warsztaty rękodzielnicze w Domu Działkowca w Krapkowicach, gdzie zarząd udostępnia salę nieodpłatnie na zajęcia warsztatowe. Innym znaczącym wydarzeniem był pokaz mody Basi i jej uczennic w wyżej wymienionym Domu Działkowca .
Barbara Wylęgała jest osobą bardzo aktywną. Znana jest również ze spotkań integracyjnych, na których wszyscy nie tylko świetnie się bawią, ale wychodzą z poczuciem lekkości i uśmiechem na twarzy.



Co Basię doprowadziło do dnia dzisiejszego?

Basia urodziła się w Prudniku, gdzie spędziła całe swoje dzieciństwo. Zabawy podwórkowe, bieganie po uliczkach blisko domu, czas spędzony na działce to jedno. Potem szkoła i zaczęło się. Jednym z elementów a właściwie podstawowym była szkoła muzyczna. Wydaje się, że pierwszymi dźwiękami, jakie usłyszała w kołysce była muzyka, ciche nucenie mamy rozbrzmiewało w jej duszy i brzmi do dzisiaj. W szkole muzycznej rozpoczęła grę na skrzypcach, które kocha. Ćwiczyła grę na nich, oddając całe swoje dziecięce jestestwo. W domu nie miała pianina. Zrobiła sobie atrapę klawiatury z tektury i imitując grę oddawała się niemym dźwiękom. Dzisiaj mówi, że wygrywała na tekturowej klawiaturze najpiękniejsze melodie. Duszą i wyobraźnią czuła każdą nutkę. A w szkole średniej bawiła się w kabaret, śpiewała i brała muzyczny udział w każdej akademii. Brała też udział we wszystkich konkursach muzycznych, gdzie zdobywała nagrody. Potem przyjechała do Krapkowic. Dzieci , dom , rodzina, praca. Gdy czasy się zmieniły zmuszona była zmienić kierunek swoich działań. Skąd miłość do prac szydełkowych? Zaczęła od drobnych prezentów dla najbliższych potem zamówienia i zaczęła się przygoda z dzierganiem. Dzisiaj jest twórczynią wielu wspaniałych dzieł szydełkowych, jest to jej pasja czego przykładem jest wystawa Co Mi w Duszy Gra.

Po przywitaniu i słowach, zobaczyliśmy film jak w starym kinie, który przybliżył nam sylwetkę Basi od dzieciństwa do dzisiaj.

Na widowni zaduma i podziw, wzruszenie. Dopełniając atmosferę spotkania zaprezentowałam Basi i uczestnikom wiersz mojego autorstwa Mała Ta

Poprosiłam Barbarę, aby opowiedziała skąd pomysł na taką wystawę. W duszy artystki brzmi stale muzyka. Wykorzystując swoją miłość do niej i zdolności rękodzielnicze, postanowiła nadać życie niepotrzebnym instrumentom. Szydełko i nici, stare instrumenty. Patrząc na oszydełkowane niepotrzebne już nikomu instrumenty, widzimy muzykę. Brzmi ona w koronkach i misternym wykonaniu skomplikowanych wzorów. To, co nam wydaje się bezużyteczne, może przemówić ostatnim głosem, trwającym dłużej niż tysiące słów.

Na koniec pierwszej części spotkania, bohaterka wieczoru przygotowała jeszcze jedną niespodziankę: film o rodzinie z muzyką Piotra Maciaka do ballady wykonywanej przez Darię Iwan „Ze mną trwaj”, do słów Elżbiety Żłobickiej.

Następnie przeszliśmy do sali wystawowej. Tam podziwialiśmy misterne koronki i pomysły wykorzystania tego, co wydaje się już bezużyteczne. To co inni wyrzucają do kosza, Basia przetwarza i nadaje nowe życie.








Przygotowałam jeszcze jeden tekst dla Barbary Wylęgały: Jedyny Koncert, który przeczytałam w sali prezentacji dzieł. Niema pianistka, siedząca przy fortepianie, zapatrzona w okno, zamyślona, przemówiła.

Wydarzeniu „Co mi w duszy gra” towarzyszyła TVP Opole.

Wystawę można oglądać w Krapkowickim Domu Kultury. Zapraszamy.
 foto: Emilia Wylęgała
                                                                                                                          Elżbieta Żłobicka

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

To nie cenzura, ale ochrona przed Hejterami.
Komentarz widoczny po zatwierdzeniu :)